Šega i šala sa Nobelom

Od 1991. godine Amerikanci imaju svoju verziju Nobelove nagrade koja je, doduše, više u šaljivom maniru. Zove se Ig Nobel i dodjeljuje se svake godine za izume i otkrića koja čovjeka "prvo nasmiju, pa onda natjeraju da misli". Naziv je dobila zahvaljujući igri riječi, s obzirom da na engleskom riječ "ignoble" označava nešto neplemenito, manje vrijedno.
Samu nagradu dodjeljuju dobitnici "prave" Nobelove nagrade, tako da su 2009. godine dr Eleni Bodnar, Ig Nobela uručili Paul Krugman, Orhan Pamuk i Wolfgang Ketterle za izum grudnjaka koji se u hitnim slučajevima može pretvoriti u zaštitnu masku za lice. Postoji više kategorija nego što je to slučaj sa "pravom" Nobelovom nagradom a obuhvataju polja od fizike, medicine do biologije i inžinjeringa.


Neka od zanimljivih istraživanja/otkrića koja su dobili nagradu su:

  • Ivan R. Schwab - za istraživanje "Zašto djetlići ne dobijaju glavobolju?",
  • Brian Witcombeand - istraživanje "Nus pojave gutanja mačeva",
  • The Air Force Wright Laboratory - za istraživanje tzv. "gay bombe", koja bi učinila da neprijateljski vojnici postanu neodoljivim jedni drugima,
  • Gauri Nanda - za izum budilnika koji se pokrene kada počne zvoniti i nekontrolisano juri po sobi,
  • Vatikan - za "outsource-ovanje" molitvi u Indiju,
  • Yukio Hirose - za proučavanje bronzane statue koja nikako ne uspijeva da privuče golubove,
  • Karl Kruszelnicki - za detaljno istraživanje "loptica" nagomilanih u pupku (u raji poznatih kao "fizlo").
Kompletnu listu dobitnika, njihovih istraživanja i izuma možete naći ovdje. Toplo preporučujemo da ih prelistate sve.



Sto kilometara i devet dana

Posljednjih dana se pred Pekingom stvorila nezapamćena saobraćajna gužva. Red kamiona i automobila se proteže do 100 kilometara sjeverozapadno od glavnog grada Kine a predviđa se da će nesretni vozači morati provesti i do devet dana u gužvi dok ne stignu na odredište. Državne vlasti su izjavile kako se gužva stvorila zbog neophodnih popravki na kolovozu, koje će inače trajati do sredine septembra. Ovaj autoput većinom koriste kamioni za dovoženje uglja iz Unutrašnje Mongolije. Vozači se žale kako im lokalno stanovništo prodaje vodu i hranu po mnogo višim cijenama nego što su uobičajene.

Istjerivač đavola!

Ovu fotografiju smo našli na jednom poznatom blogu (nećemo vam otkriti kojem, da ne biste varali), a pitanje glasi: Kako je moguće da dječak ima zatvorene oči a njegov odsjaj na ekranu otvorene (kliknite da uvećate)?

Kako javlja TANJUG...

Smatra se da je prvu vijest po principu obrnute piramide* poslao novinar agencije AP (Associated Press) 14. aprila 1865. godine. Njen početak glasi: „Predsjednik je juče u jednom pozorištu pogođen metkom i, možda, ubijen...“
Potom slijede detalji o atentatu na američkog predsednika Abrahama Linkolna.

Pored toga smatra se da je najkraća agencijska vijest ikad napisana glasila: "Umro Tito", koju je objavila agencija TANJUG.

*Metoda obrnute piramide podrazumjeva da najvažnije informacije dolaze na početku teksta, a nakon toga se prema važnosti redaju i ostale informacije vezane za određeni događaj, event a bogami i dešavanje.

Share

Šalji dalje

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites